Aktualności
Wywiad z Andrzejem Lipowiczem w nowym numerze Brief
04.09.2015Prezentujemy fragment wywiadu, który ukazał się w najnowszym numerze magazynu Brief [nr 8 (190)/2015]. Poniżej pliki pdf z całym wywiadem.
Bio: Andrzej Lipowicz. Rocznik 1953, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca marketingu na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, dyrektor biura zarządu Selena FM SA. Z Grupą Selena związany już wcześniej; obecnie od 2008 roku pełni funkcję dyrektora biura zarządu jednostki nadrzędnej Seleny FM SA. Uprzednio, m.in. dyrektor biura zarządu w Impelu, członek rad nadzorczych w spółkach produkcyjnych Seleny.
Od 2011 roku także prezes spółki Selena Marketing International zarządzającej własnością intelektualną i międzynarodowym marketingiem Grupy Selena. Od 2014 prezes Fundacji „Inteligentny Start” wspierającej rozwój zawodowy młodych Polaków i ekspansję zagraniczną polskich firm. Selena jest jednym z fundatorów Inteligentnego Startu.
Panie Prezesie, skąd wziął się pomysł i czym zajmuje się Fundacja „Inteligentny Start” i Program „ Wybieram Polskę”?
Powołanie Fundacji było inicjatywą Krzysztofa Domareckiego – przewodniczącego Rady Nadzorczej firmy Selena. Fundacja stara się zapewnić dobry start polskim absolwentom zagranicznych uczelni w polskich firmach działających na rynkach międzynarodowych m.in. poprzez eksport. Stąd wśród fundatorów „Inteligentnego Startu” znalazły się firmy, które swoją silną pozycję rynkową zawdzięczają m.in. eksportowi: Fakro, KGHM, Maspex Wadowice, Nowy Styl, PKO BP, Selena. Sponsorem strategicznym Fundacji jest Bank Zachodni WBK, z którym przeprowadziliśmy program letnich praktyk studenckich.
Ze względu na to, że tendencja emigracyjna wśród młodych Polaków stale się pogłębia, rozpoczęliśmy nowy program „Wybieram Polskę”. Z jednej strony ma on za zadanie zachęcić do powrotu Polaków, którzy np. skończyli zagraniczne uczelnie, jak i zatrzymać tych, którzy skończywszy studia w Polsce , szukają swojego miejsca życiowego i zawodowego.
Uważa Pan, że przedstawiciele biznesu są odpowiedzialni lub może nawet zobowiązani do tworzenia miejsc pracy, także w kontekście procesów emigracyjnych, które mają obecnie miejsce – zwłaszcza jeśli chodzi o młodych – najlepiej wykształconych ludzi. Czy przedsiębiorcy są odpowiedzialni za coś więcej niż tylko swoje firmy?
Na pewnym poziomie rozwoju firmy czy też szerzej biznesu zaczynają się nieco zmieniać cele właściciela. Jeśli dokładnie rozejrzymy się po świecie biznesu czy przedsiębiorców okaże się, że tzw. maksymalizacja zysku jest mitem. Może w niektórych spółkach akcjonariusze wymuszają na zarządach krótkookresowe zyski, ale przecież chodzi też o długofalowe budowanie wartości firmy, a w większości wypadków firmy to ludzie.
Czy takie działanie nie jest „wchodzenie w kompetencje” rządu, który szeregiem decyzji w zakresie polityki gospodarczej, podatkowej, prorodzinnej kreuje warunki zatrudnienia młodych ludzi?
Rząd ma swoje obszary kompetencji, a firmy swoje. Nie chodzi o to, żeby rząd wyręczać, tylko żeby współpracować, tworząc najlepsze rozwiązania. Nie chodzi zresztą tylko o współpracę rządu z przedsiębiorcami, ale także z przedstawicielami nauki, edukacji. To jest system naczyń połączonych i w bardziej rozwiniętych i doświadczonych demokracjach ta współpraca po pierwsze naprawdę istnieje, a po drugie przynosi realne korzyści wszystkim stronom. Nasz program ma za zadanie wypełnić istniejącą lukę, rozpocząć pewne działania, które za chwilę staną się koniecznością, jeśli chcemy zatrzymać młode pokolenie Polaków w kraju.
Jakie to działania?
Przede wszystkim związane ze zmianą strategii gospodarczej kraju. Strategia taniej siły roboczej, która ma być magnesem przyciągającym zagranicznych inwestorów nie daje nam rzeczywistych perspektyw rozwoju, zarówno krajowi jako całości, jak i poszczególnym obywatelom. Proszę zwrócić uwagę, że jest wiele polskich firm, które odnoszą istotne sukcesy za granicą. Te sukcesy wynikają z wykorzystania polskiej myśli technicznej, wiedzy, talentu, pomysłowości. Dzięki temu te firmy konkurują na rynku globalnym swoimi markami, a nie tylko ceną.
Cały wywiad dostępny jest: tutaj (część 1) i tutaj (część 2)