Blog
Wysokiej jakości staże szansą na zahamowanie trendu migracyjnego
W poprzednim wpisie próbowałem nakreślić problem trendu migracyjnego młodych i wykształconych Polaków. Szkolnictwo wyższe - a w zasadzie jego jakość - od kilku lat jest przedmiotem debaty publicznej w naszym kraju. Nic więcej dziwnego, że na zagranicznych uczelniach kształci się już prawie 50 tys. Polaków. Mimo niżu demograficznego tylko w ostatnich trzech latach liczba studentów, którzy wybrali naukę w innych krajach, wzrosła o ok. 20 proc.
Głównymi kierunkami migracyjnymi wśród wyżej wymienionej grupy od kilku lat pozostają:
- Wielka Brytania (ok. 18 tys. Polaków)
- Niemcy (ok. 13 tysięcy)
- Francja (ok. 5 tysięcy)
- Holandia (ok. 2 tysięcy)
Również Stany Zjednoczone ciągle przyciągają najlepszych absolwentów, a w ostatnim czasie wzrasta też zainteresowanie Danią, gdzie studia są w pełni bezpłatne, a pomimo nie najniższych kosztów utrzymania, kraj ten rokrocznie zajmuje czołowe pozycje w rankingach najlepszych miejsc do życia. – możemy wyczytać w informacji prasowej Elab Education Factory.
Wykształcenie zdobyte na zagranicznej uczelni daje przewagę na globalnym rynku pracy, a jeśli ktoś zdecyduje się wrócić do Polski, staje się bardzo atrakcyjny dla łowców talentów. Lepsze zarobki, ale także szkoła życia i umiejętności to coś, co wydają się cenić sobie najbardziej młodzi Polacy uczący się za granicą. Korzystają z możliwości jakie daje im zglobalizowany świat i Europejska strefa Schengen. W końcu dziś mobilność i elastyczność to dla potencjalnego pracodawcy jedna z najbardziej poszukiwanych cech pracownika. Niestety wielu spośród naszych najzdolniejszych absolwentów nie widzi dla siebie możliwości zdobycia atrakcyjnej pracy. Dlatego też Fundacja Inteligentny Start przygotowała dla Polskich studentów 2 atrakcyjne programy stażowe. Wierzymy, że polska gospodarka i polskie firmy są odpowiednim miejscem dla startu zawodowego dla studentów kształcących się na zagranicznych uczelniach.
Program Summer Career Starter. Wybieram Polskę.
Głównym celem projektu jest umożliwienie polskim studentom holenderskich oraz brytyjskich uczelni nabycia cennego doświadczenia w Polskich startupach i MSP oraz ułatwienie ekspansji rodzimych firm poprzez wykorzystanie wartościowej wiedzy i umiejętności studentów i absolwentów zagranicznych uczelni. W poprzednim roku z naszej oferty skorzystało 4 studentów z Wielkiej Brytanii. Była to pierwsza pilotażowa edycja, która wzbudziła sporo pozytywnych komentarzy w sieci. Pojawiały się również głosy krytyczne. Poniżej prezentujemy kilka z nich:
W tym roku liczba praktyk, które ufundujemy będzie zdecydowanie większa. Prócz naszego partnera z Wielkiej Brytanii (Federation of Polish Student Societies in UK) nawiązaliśmy współpracę ze stowarzyszeniem PL-Student-NL z Holandii, który włączył się w aktywne promowanie naszych działań na terenie Niderlandów. To nie koniec dobrych informacji dla naszych aplikantów. W ramach zachęty pozyskaliśmy 12 topowych polskich startupów w tym m.in.: Grupę Warszawa, Fun media (Lerni), Silk Software House, Social Wi-fi, Lettly, które przygotowały pełne wyzwań programy stażowe. Opisy praktyk w języku angielskim dostępne są na stroniepolsoc.org.uk/internships. Na zgłoszenia czekamy jeszcze przez kilka dni (do 23 kwietnia).
Program Płatnych Letnich Praktyk w BZ WBK
Kolejnym programem skierowanym do polskich studentów zagranicznych uczelni jest program płatnych letnich praktyk w Banku Zachodnim WBK S.A. Praktyki trwają dwa miesiące. Osoby ubiegające się o praktykę mogą aplikować do 8 różnych działów m.in. w obszarze bankowości korporacyjnej i globalnej, operacjach bankowych, controllingu, zarządzaniu ryzykiem , IT, dziale prawnym, marketingu, HR i innych. Dodatkowo Bank Zachodni pokrywa koszty przelotu do Polski. Ubiegający się o staż mają również możliwość wyboru oddziału w którym będą rozwijać umiejętności pod opieką zespołu specjalistów przez 2 miesiące. Do wyboru mają 4 miasta: Warszawa, Wrocław, Poznań i Lublin. Więcej na temat programu można znaleźć stronie Inteligentnego Startu.
Artykuł ukazał się na: http://lukaszjachemski.innpoland.pl/126355,wysokiej-jakosci-staze-szansa-na-zahamowanie-trendu-migracyjnego
Zahamujmy trend migracji wykształconych Polaków
Według najnowszego badania CBOS co szósty Polak (16%) deklaruje, że w ostatnim dziesięcioleciu pracował za granicą. Ośrodek przypomina, że według danych GUS, w 2014 roku ponownie - po znaczącym spadku w latach 2008-2010 - zwiększyła się liczba Polaków przebywających za granicą. Dodatkowo z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Work Service wynika, że prawie co piąty uczestnik polskiego rynku pracy poważnie rozważa wyjazd za granicę w celu zarobkowym. Najliczniejszą grupą (prawie 35%) wśród osób planujących swoje życie poza Polską jest pokolenie osób kończących studia i robiących swoje pierwsze kroki zawodowe. Jeśli dodamy do tego absolwentów polskich uczelni, którzy wyjechali z kraju oraz polskich absolwentów i studentów uczelni zagranicznych, to mamy do czynienia z pokaźną liczbą młodych, dysponujących unikalnymi doświadczeniami Polaków, którzy obecnie znajdują lub planują znaleźć się poza naszym systemem ekonomicznym.
Fundacja Inteligentny Start założona przez Krzysztofa Domareckiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej SELENA FM S.A. postanowiła sobie za cel z jednej strony zahamować nasilający się trend emigracji wykształconych Polaków zasilających zagraniczne gospodarki, z drugiej - wesprzeć ekspansję polskich przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach.
Fundacja realizuje obecnie dwa projekty. Pierwszy - Inteligentny Start - skierowany jest do polskich przedsiębiorców rozpoczynających ekspansję zagraniczną i zachęca ich do zatrudniania w zagranicznych oddziałach firm wykształconych Polaków, mieszkających w krajach gdzie te oddziały powstają. Często są to młodzi ludzie, którzy ukończyli zagraniczne uczelnie. Wg. danych OECD na zagranicznych uczelniach studiuje obecnie ok. 44 tys. Polaków, z czego 18 tys. studiuje na uczelniach w Wielkiej Brytanii. Poprzez nasz flagowy program chcemy zapewniać polskim przedsiębiorstwom warunki do odkrywania nowych możliwości inwestycyjnych na zagranicznych rynkach dzięki wykorzystaniu potencjału rodaków mieszkających za granicą oraz możliwości otrzymania dofinansowania w pierwszym okresie ich pracy. Wniosek o dofinansowanie do pensji pracownika można wypełnić na naszej stronie www.inteligentny-start.org.
W ramach drugiego programu Wybieram Polskę zależy nam na wypracowaniu z polskimi firmami ciekawej, alternatywnej propozycji dla osób studiujących czy też kończących zagraniczne uczelnie, a tym samym spowodowanie ich powrotu do kraju. Nasz program kierowany jest również do absolwentów polskich uczelni, którzy po zakończeniu edukacji wyjechali za granicę. Wierzymy, że z pomocą przedsiębiorców jesteśmy w stanie zmienić utarty i niestety nieprawdziwy obraz Polski jako nieatrakcyjnego miejsca do pracy i życia. Głównym kanałem informacyjnym naszego programu jest platforma internetowa dostępna pod adresem: wybieram-polske.org. Na portalu zarejestrowane firmy otrzymują możliwość darmowej rejestracji oraz możliwości publikowania dowolnej ilości ogłoszeń o pracę dzięki prostemu interfejsowi. To co nas wyróżnia to zorientowanie na rekrutację pracowników z wyższym wykształceniem (oraz tych o unikalnych kompetencjach), a także stały kontakt ze środowiskami polonijnymi i start-upowcami w kraju.
W ramach naszego programu chcemy zachęcać polskie firmy do tworzenia coraz większej liczby atrakcyjnych miejsc pracy, a Polaków za granicą do odkrywania nowych możliwości, jakie one ze sobą niosą. Wszystko to będzie z pożytkiem dla polskiej gospodarki i całego społeczeństwa – mamy nadzieję, że ludzie przestaną wyjeżdżać, a może nawet zaczną wracać o kraju. W ten sposób Polska znowu może stać się krajem atrakcyjnym dla własnych obywateli – uważa Krzysztof Domarecki.
Na stronie wybieram-polske.org dostępne będą również różne formy pomocy finansowej dla osób pragnących rozpocząć swój biznes. Dzięki temu osoby szukające form wsparcia będą mogły znaleźć najbardziej odpowiednią dla ich biznesu. W imieniu fundacji zachęcam firmy do zamieszczania ofert pracy i staży, a kandydatów do bezpłatnej rejestracji na naszym portalu.
Artykuł ukazał się na portalu INN Poland: http://lukaszjachemski.innpoland.pl/123461,zahamujmy-trend-migracji-wyksztalconych-polakow